Katedra anorganické chemie garantuje výuku oborů Bioanorganická chemie, Anorganická chemie, a Chemie pro učitelské obory v bakalářských, magisterských i doktorských studijních programech. V rámci výzkumu se zaměřujeme na vývoj nových typů biologicky aktivních sloučenin na bázi komplexů přechodných prvků s medicínským aplikačním potenciálem (např. látky s protinádorovými, protizánětlivými, antidiabetickými účinky), na přípravu a studium komplexů s průmyslovým aplikačním potenciálem v oblasti senzorů, paměťových či záznamových médií s vysokou hustotou záznamu, a také na vývoj hybridních molekulárně-krystalických nanostruktur využitelných v oblasti cíleného transportu malých molekul, např. léčiv.

 

Naše pedagogická činnost, jakožto garanta učitelství chemie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého, je pak také zaměřena na rozšiřování zájmu žáků a studentů o přírodovědné obory a motivaci k jejich studiu, na spoluorganizaci chemických olympiád či na zajišťování zájmových chemických aktivit pro žáky základních i středních škol.

17. červenec 2019

V časopise Dalton Transactions byla publikována práce s názvem "Structural and magnetic characterization of Ni(II), Co(II), and Fe(II) binuclear complexes on a bis(pyridyl-triazolyl)alkane basis" (autoři: A Gusev, I. Nemec, R. Herchel, I. Riush, J. Titiš, R. Boča, K. Lyssenko, M. Kiskin, I. Eremenko, W. Linert).

8. červen 2019

Cover image Inorganica Chimica ActaV časopise Inorganica Chimica Acta byla publikována práce s názvem "First step in preparation of multifunctional spin crossover material based on Fe(II) complex of cyclam-based ligand. Magnetism and DFT studies."(autoři: B. Drahoš, I. Šalitroš, R. Herchel).

7. duben 2019

V časopise Inorganic Chemistry byla publikována práce s názvem "Polynuclear Iron(II) Complexes with 2,6-Bis(pyrazol-1-yl)pyridine-anthracene Ligands Exhibiting Highly Distorted High-Spin Centers" (autoři: I. Šalitroš, R. Herchel, O. Fuhr, R. González-Pieto, M. Ruben).

7. duben 2019

Publikace v New Journal of Chemistry

autor: agch

V časopise New Journal of Chemistry byla publikována práce s názvem "Ion-pair complexes of Schiff base Fe(III) cations and complex anions" (autoři: I. Nemec, P. Zoufalý, P. Jewula, P. Antal, W. Linert, R. Herchel).

12. březen 2019

V časopise Dalton Transactions byla publikována práce s názvem "Copper(ii) self-assembled clusters of bis((pyridin-2-yl)-1,2,4-triazol-3-yl)alkanes. Unusual rearrangement of ligands under reaction conditions" (autoři: A. Gusev, I. Nemec, R. Herchel, V. Shul'gin, I. Ryush, M. Kiskin, N. Efimov, E. Ugolkova, V. Minin, K. Lyssenko, I. Eremenko, W. Linert).

Proběhla exkurze studentů 3. ročníků Gymnázia a Střední průmyslové školy elektrotechniky a informatiky ve Frenštátu pod Radhoštěm.

 

V časopise European Journal of Inorganic Chemistry byla publikována práce s názvem "New Co(II) field-induced single-molecule magnet and the first example of Co(III) complex with tridentate binding of deprotonated 4-amino-3,5-bis(pyridin-2-yl)-1,2,4-triazole ligand" (autoři: L. Váhovská, O. Bukrynov, I. Potočňák, E. Čižmár, A. Kliuikov, S. Vitushkina, M. Dušek, R. Herchel).

 

16. leden 2019

Journal cover:

V časopise RSC Advances byla publikována práce s názvem "The effect of the second coordination sphere on the magnetism of [Ln(NO3)3(H2O)3]·(18-crown-6) (Ln = Dy and Er)" (autoři: R. Herchel, P. Zoufalý, I. Nemec).

strana:1 2

Nenalezeny žádné novinky.

OZNÁMENÍ

Katedra anorganické chemie

Přírodovědecká fakulta
Univerzita Palackého

17. listopadu 12
771 46 Olomouc

tel: +420 585 634 351
fax: +420 585 634 357
e-mail : agch(zavinac)upol.cz