Katedra anorganické chemie garantuje výuku oborů Bioanorganická chemie, Anorganická chemie, a Chemie pro učitelské obory v bakalářských, magisterských i doktorských studijních programech. V rámci výzkumu se zaměřujeme na vývoj nových typů biologicky aktivních sloučenin na bázi komplexů přechodných prvků s medicínským aplikačním potenciálem (např. látky s protinádorovými, protizánětlivými, antidiabetickými účinky), na přípravu a studium komplexů s průmyslovým aplikačním potenciálem v oblasti senzorů, paměťových či záznamových médií s vysokou hustotou záznamu, a také na vývoj hybridních molekulárně-krystalických nanostruktur využitelných v oblasti cíleného transportu malých molekul, např. léčiv.

 

Naše pedagogická činnost, jakožto garanta učitelství chemie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého, je pak také zaměřena na rozšiřování zájmu žáků a studentů o přírodovědné obory a motivaci k jejich studiu, na spoluorganizaci chemických olympiád či na zajišťování zájmových chemických aktivit pro žáky základních i středních škol.

15. březen 2017

15. 3. 2017 byl Evropským patentovým úřadem udělen evropský patent "Utilization of copper complexes involving 2-phenyl-3-hydroxy-4(1H)-quinolinone and 1,10-phenanthroline derivatives for the preparation of drugs for the treatment of tumour diseases" (EP2650000 B1; Původci: Trávníček, Z.; Vančo, J.; Buchtík, R.; Dvořák, Z.).

27. únor 2017

Práce s názvem "Magnetic Anisotropy and Field‐induced Slow Relaxation of Magnetization in Tetracoordinate CoII Compound [Co(CH3‐im)2Cl2]" (autoři: I. Nemec, R. Herchel, M. Kern, P. Neugebauer, J. van Slageren, Z. Trávníček) byla publikována v časopise Materials.

16. leden 2017

Práce s názvem "3-(Diphenylchalcogenophosphoryl)propionic acids as precursors for metal selenides and tellurides" (autoři: V. Kubát, M. Babiak, Z. Trávníček, J. Novosad) byla publikována v časopise Polyhedron.

 

15. prosinec 2016

Práce s názvem "Half-sandwich Ru(II) halogenido, valproato and 4-phenylbutyrato complexes containing 2,2′-dipyridylamine: synthesis, characterization, solution chemistry and in vitro cytotoxicity" (autoři: P. Štarha, Z. Trávníček, R. Křikavová, Z. Dvořák) byla publikována v časopise Molecules. 

Práce s názvem "In vitro antitumor active gold(I) triphenylphosphane complexes containing 7-azaindoles" (autoři:P. Štarha, Z. Trávníček, B. Drahoš, Z. Dvořák) byla publikována v časopise International Journal of Molecular Sciences. 

9. prosinec 2016

V časopise Inorganic Chemistry byla publikována práce s názvem "Tetranuclear lanthanide complexes containing a hydrazone-type ligand. Dysprosium [2 × 2] gridlike single-molecule magnet and toroic" (autoři: A. Gusev, R. Herchel, I. Nemec, V. Shulgin, I. L. Eremenko, K. Lyssenko, W. Linert, Z. Trávníček).

2. prosinec 2016

V časopise PLoS One byla publikována práce s názvem "Platinum(II) iodido complexes of 7-azaindoles with significant antiproliferative effects: an old story revisited with unexpected outcomes" (autoři: P. Štarha, J. Vančo, Z. Trávníček, J. Hošek, J. Klusáková, Z. Dvořák).

25. listopad 2016

Úspěšný standardní projekt GAČR

autor: agch

Standardní projekt s názvem Magneticky multifunkční molekulové materiály, jehož hlavním řešitelem je doc. Ing. Radovan Herchel, Ph.D., uspěl ve veřejné soutěži Grantové agentury ČR (GAČR), na základě čehož byla projektu přidělena finanční podpora pro plánované tříleté období řešení v letech 2017-2019.  

strana:1 2 3 4 5 6

Nenalezeny žádné novinky.

OZNÁMENÍ

Katedra anorganické chemie

Přírodovědecká fakulta
Univerzita Palackého

17. listopadu 12
771 46 Olomouc

tel: +420 585 634 351
fax: +420 585 634 357
e-mail : agch(zavinac)upol.cz