Publikace v Inorganic Chemistry

V časopise Inorganic Chemistry byla publikována práce s názvem "Single-Chain Magnet Based on 1D Polymeric Azido-Bridged Seven-Coordinate Fe(II) Complex with a Pyridine-Based Macrocyclic Ligand" (autoři: B. Drahoš, R. Herchel, Z. Trávníček). V rámci této práce byl připraven 1D-polymerní železnatý komplex {[Fe(L)(μ1,3-N3)](ClO4)}n, ve kterém má centrální atom železa koordinační číslo sedm s geometrií odpovídající pentagonální bipyramidě, a který obsahuje pentadentátní makrocyklický ligand L (3,12,18-triaza-6,9-dioxabicyklo[12.3.1]oktadeka-1(18),14,16-trien) koordinovaný v ekvatoriální rovině společně s můstkujícími azido ligandy v axiálních polohách. Magnetická měření ukázala, že se sloučenina chová jako jednořetězcový magnet (SCM) díky přítomnosti tzv. spin-cantingu a má vysokou hodnotou energetické bariéry překlopení vektoru magnetizace Ueff (Δτ) = 87.5 K. Kromě toho dále vykazuje magnetickou hysterezi pod teplotou 4 K a spolu s koexistujícím metamagnetickým chováním dává vzniknout slabému 3D-ferromagnetickému uspořádání. Toto je první příklad jednořetězcového magnetu na bázi železnatého komplexu přemostěného čistě azidovými ligandy.

Datum: 18. říjen 2018 | Autor: agch